Investice do energeticky úspornějšího bydlení se dnes vyplatí víc než kdy dřív. „Zelené bydlení“ podporuje stát, ale i banky a stavební spořitelny, které nabízejí výhodnější úroky. V některých případech finanční ústavy neposuzují tak přísně ani výši vašeho příjmu a úvěr přidělí snáze než „běžnou“ hypotéku. Zvýhodněné úvěry lze zároveň kombinovat s dotacemi od státu. Zelené bydlení tak dokážete získat levněji, než si myslíte. Poradím, jak na to.

V roce 2019 prudce vzrostly ceny energií. Od té doby se v Česku ještě častěji skloňují výrazy jako energetická efektivita, úspory za energie nebo zelené bydlení, které nabízí alternativu k placení vysokých účtů, zejména za vytápění nebo spotřebu elektřiny. Objednávek fotovoltaických panelů, tepelných čerpadel, zateplení a kvalitních izolačních oken rapidně přibývá. Lidé si nyní více uvědomují hlavní výhody energeticky úsporného bydlení – tedy nejen nižší náklady za energie, lepší budoucnost pro další generace i naši planetu, ale podstatnou roli dnes hraje také možnost získat dotace a výhodnější úvěry na bydlení.

Ušetřete na pořízení bydlení i měsíčních poplatcích
Ne každý má samozřejmě k dispozici dostatek prostředků na rekonstrukci či pořízení takové nemovitosti, nemusíte ale vše platit z vlastní kapsy. Zelené bydlení lze financovat speciálními úvěry, hypotékami a v neposlední řadě je možné využít podporu od státu. Výhodou zelených úvěrů je sleva na úrocích a možnost kombinace s dotací. Snížíte si tak počáteční náklady, což vám umožní větší investici do energeticky úsporných opatření.

Jak tedy financovat koupi zelené nemovitosti či rekonstrukci, kterou snížíte energetickou náročnost svého bydlení? Možností je několik:

1. Koupě nebo výstavba energeticky úsporné nemovitosti, případně rekonstrukce se zásadní energetickou úsporou – Pokud si pořizujete nemovitost s PENB (průkaz energetické náročnosti budovy) A nebo B, případně plánujete dělat rozsáhlou rekonstrukci, díky které bude mít nově váš energetický štítek hodnotu A nebo B, získáte výhodnější sazbu hypotéky. Na šetrné bydlení dávají banky slevu obvykle 1 až 2 desetiny procenta.

2. Menší investice do šetrných technologií – Nižší sazbu získáte i na menší rekonstrukci vedoucí k energetickým úsporám. Může se jednat například o pořízení fotovoltaiky, tepelného čerpadla, výměnu oken nebo snahu o rozumné nakládání s vodou (např. sběr dešťovky). Sleva na úrokové sazbě od banky nebo stavební spořitelny bude rovněž až 0,2 procenta.

3. Kombinace úvěru s dotací – Vybrané stavební spořitelny nabízejí zvýhodněné úvěry, které lze kombinovat s dotací Oprav dům po babičce. Detaily k této dotaci rozepisujeme dále v článku. Zvýhodnění spočívá v nízké dotované sazbě, kterou stanovuje jednou za půl roku Státní fond životního prostředí. Aktuálně nesmí přesáhnout 3,5 % RPSN (roční průměrná sazba nákladů).

4. Snížený požadavek na dokládání příjmů – Existuje i možnost, kdy stavební spořitelna sníží svůj požadavek na doložení výše příjmu, a sice o získanou dotaci. Stavební spořitelna tedy prověřuje úvěruschopnost žadatele jen na výši úvěru po odečtení mimořádné splátky z dotace. Klient tím pádem nemusí mít tak vysoké příjmy, aby úvěr získal. Pro lepší představu uvádíme příklad: Klient žádá o úvěr na 500 tisíc korun a získá dotaci 200 tisíc. Spořitelna tedy prověřuje schopnost klienta splácet jen 300 tisíc, nikoliv celou výši investice.

úvěr hypotéka markéta batalováDotace od nabíječky až po zelené střechy
Bydlení šetrné k životnímu prostředí je nyní velmi podporováno i ze stranu státu. Dotace je možné získat prakticky na všechny technologie, které vedou k pořízení čistších zdrojů energie nebo sníží nároky na vytápění či ohřev vody. Čerpat dotaci můžete například na optimální zateplení, fotovoltaické systémy, řízené větrání s rekuperací, zelenou střechu, ekomobilitu (nabíjecí stanici), kotle, kamna a tepelná čerpadla, přípravu teplé vody, solární ohřev, využití tepla z odpadní vody nebo na dešťovou odpadní vodu.

Dotace mohou získat takřka všichni, kdo nemají dluh vůči státu a nejsou v exekuci. Peníze na investici můžete čerpat zálohově (tedy dopředu), a to pokud jde o programy Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám light. V ostatních případech pořízení zelené technologie získáte finance až po samotné realizace dané investice. Proplácení je tedy zpětné.

Výše podpory v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám může dosahovat až 50 % nákladů na pořízení. A je opravdu z čeho brát. K dispozici jsou miliardy korun, které Ministerstvo životního prostředí letos „dolilo“ do programu Nová zelená úsporám, o který byl od jeho spuštění v loňském roce obrovský zájem. V souvislosti s tímto programem chceme zdůraznit dva dotační tituly.

Oprav dům po babičce – Dotaci je možné kombinovat s výše zmíněným zvýhodněným úvěrem od stavebních spořitelen. Podmínkou je realizace kompletního zateplení, na které můžete získat až 1 milion korun. Další peníze lze čerpat na výše uvedené technologie a úpravy domu. Dotaci může využít kdokoliv z řad zaměstnanců a podnikatelů, kdo nemá dluhy vůči finančnímu úřadu a není v exekuci. Druhou podmínkou je mít nemovitost nezatíženou nějakým omezením vlastnického práva (přičemž zástava banky nebo stavební spořitelny není překážkou k získání dotace). O dotaci ale nemohou žádat jedinci, kteří mají jakoukoliv jinou nemovitost ve vlastnictví. Veškeré detaily naleznete na https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/oprav-dum/.

Nová zelená úsporám light – Tato dotace je cílena na seniory, invalidní důchodce a příjemce příspěvku na bydlení nebo přídavku na dítě, kteří chtějí snížit své výdaje za energie. Využít ji tedy může znatelně méně zájemců. Čerpat mohou dotaci na zateplení fasády nebo střechy, výměnu oken či vchodových dveří, solární ohřev vody i zateplení podlahy nebo stropu. Tuto dotaci ale nelze kombinovat s výhodnými úvěry. Veškeré detaily naleznete na https://novazelenausporam.cz/nzu-light/.

Pokud si plánujete pořídit zelené bydlení, neváhejte se na mě obrátit. Pomůžu vám s financováním, vysvětlím jednotlivé možnosti a najdu pro vás ten nejvhodnější úvěr či hypotéku.

Vše k dotacím máte přehledně popsané na webu https://novazelenausporam.cz/.